Wed. Oct 4th, 2023

Najpopularniejsza krypto waluta, Bitcoin (BTC), po raz pierwszy dotknął poziom 36.000 USD z dwucyfrowym skokiem w ciągu jednego dnia przed korektą niższej.

Większość innych topowych kryptokasetów też się zwyżkuje. (Aktualizacja o 08:33 UTC: aktualizacje w całym tekście).

W czasie pikseli (08:28 UTC), BTC handluje po 34.680 USD i wzrasta o 10% w ciągu dnia i 22% w tygodniu, zwiększając swoje miesięczne zyski do 85%. Bitcoin osiągnął poziom 30.000 USD 2 stycznia.

Podczas gdy drugi co do wielkości kryptonim według kapitalizacji rynkowej, ethereum (ETH), również wzrósł (+7%, do 1.106 USD), stellar (XLM) ponownie znalazł się w pierwszej dziesiątce klubów, ponieważ osiągnął 66% w ciągu dnia, osiągając 0,27 USD. Cardano (ADA) jest drugą co do wielkości monetą w pierwszej dziesiątce klubów (+27%, do 0,286 USD).

Platforma kryptograficzna Glassnode twierdzi, że powszechne zainteresowanie detalistów Crypto Profit wzrasta a liczba adresów, w których znajduje się niezerowa ilość BTC, sięga ponad 33 milionów. Jednak liczba nowych adresów BTC dziennie nie osiągnęła jeszcze poziomu 2017 roku.

Pozostałe najlepsze monety wzrosły o 2%-5%, z wyjątkiem XRP, który spadł o 2.5% w ciągu dnia.

“Bitcoin wszedł w nową fazę odkrywania cen, w dużej mierze spowodowaną zwiększonym zainteresowaniem instytucji aktywami cyfrowymi. Nie odnotowaliśmy jeszcze szczytowego udziału w rynku detalicznym, na co wskazuje niska aktywność społeczna w stosunku do roku 2017” – powiedział w komentarzu przesłanym pocztą elektroniczną Craig Russo, dyrektor ds. innowacji w firmie Polyient, infrastrukturze będącej podstawą zdecentralizowanych gospodarek wirtualnych.

Według niego, uczestnictwo w rynku detalicznym, w połączeniu z przyspieszonym uczestnictwem instytucjonalnym, będzie prawdopodobnie nadal napędzać hossę na rynku w I kwartale.

“Bitcoin z powodzeniem ugruntował swoją pozycję jako legalny atut w 2020 r. i będzie kontynuowany w całej branży finansowej, bez względu na pozytywne zmiany w tradycyjnej gospodarce światowej”, dodał, ostrzegając, że w tym sezonie hossy będą bardzo niestabilne, ponieważ rynek jest nadal bardzo słaby i istnieje potencjał ogromnej zmienności, jeśli wieloryby BTC zaczną się wyrzucać.

“W związku z tym te wskaźniki pokazują, że rynek charakteryzuje się zdrowym i zrównoważonym wzrostem, a nie hype”, dodali.

Ponadto, według popularnego analityka BTC, Willy’ego Woo, wyczerpywanie się zapasów na giełdach spot zostało zatrzymane, co oznacza, że faza ponownej akumulacji w makro cyklu jest prawdopodobnie zakończona.

“Ponieważ wiemy już, że instytucje kupują duże ilości, spłaszczenie wyczerpywania się zapasów na giełdach spot jest oznaką, że nabywcy detaliczni wchodzą teraz w duże ilości, przyciągani przez ostatnie podwyżki cen” – powiedział Willy Woo w swoim wpisie na blogu Glassnode.

Tymczasem według Konstantina Richtera, prezesa i założyciela Blockdaemon, trzecie zmniejszenie o połowę Bitcoinów oznacza, że BTC 300K zostanie wybita w tym roku, w porównaniu z BTC 600K w latach poprzednich.

“Ponieważ znaczna część istniejącego Bitcoinu jest niepłynna, 300 tys. ton to zbyt mała podaż na gwałtowny popyt ze strony instytucji i wywołany globalnym kryzysem covid (nowe aktywa finansowe są potrzebne do zabezpieczenia się przed inflacją). Jest to przykład koła zamachowego w ruchu – połowa podaży i prawdopodobnie podwojenie popytu, co z kolei napędza dalszy popyt z powodu wzrostu cen” – powiedział.

Podczas gdy cykle BTC są z natury nieprzewidywalne (zmiany regulacyjne w niektórych kluczowych krajach mogą mieć znaczący wpływ), według Richtera, kolejną dużą przeszkodą dla bitcoinów jest 50 000 USD.

“Pomiędzy 30-50 tys. USD, może być znaczna ilość likwidacji aktywów, więc myślę, że będzie to trudniejsza liczba do osiągnięcia w tym roku. Po usunięciu tej przeszkody wierzę, że w 2022 roku zobaczymy 100 tys. dolarów”, powiedział.

“Jeśli Bitcoin nadal będzie rósł w obecnym tempie, wierzę, że w okolicach Walentynek będziemy mogli zobaczyć cenę 54 tys. dolarów”. Moglibyśmy zobaczyć wyższą cenę niż ta pod koniec pierwszego kwartału; 74 tys. dolarów jest również na moim radarze. Mam jednak poczucie, że wycofanie się z kursu 54 tys. dolarów pozostawiłoby cenę Bitcoina na poziomie około 35 tys. dolarów” – powiedział Nicholas Pelecanos, dyrektor ds. handlu w NEM, w komentarzu e-mailowym.

Analitycy przewidują, że ten byczy cykl może trwać przez 1-3 lata, zanim nastąpi silna korekta.

“Każdy rodzaj krachu prawdopodobnie znajdzie się poza sferą makroekonomii, lub potencjalnie w wyniku problemu z górnikami lub dramatycznej zawyżonej ceny, która wymaga korekty. Każda awaria, którą widzimy, nie będzie tak drastyczna, jak te, które widzieliśmy wcześniej, dzięki zwiększonym efektom sieciowym i zaangażowaniu instytucjonalnemu”, powiedziała Rachid Ajaja, prezes i założyciel AllianceBlock, dodając, że jest mało prawdopodobne, aby wieloryby BTC – te, które posiadają wystarczająco dużo BTC, aby wpłynąć na cenę – wkrótce sprzedawały. “Jest mało prawdopodobne, że jakiekolwiek wieloryby zrzekną się płynności BTC do czasu, gdy cena zbliży się do 100 tys. dolarów i więcej”.

By admin